Türkiye’nin en iyi çorbacıları

Kar, kış kıyamet derken içimiz dondu! Hırkalar yetmeyince verdik kendimizi çorbaya! İşte bu yüzden mercimekten tarhanaya, paçadan işkembeye kış boyunca içimizi ısıtacak, keyfinize keyif katacak Türkiye’nin en iyi çorbacılarını sizin için araştırdık.

Paçacı Mahmut Usta / Paça çorbası — İstanbul

Fatih’teki Mahmut Usta’nın yerinde paça çorbası bir başka. Balıkesir’den gelen kuzu, dört saat boyunca un ve manda yoğurduyla terbiye ediliyor. Çorba dışında hazır buraya gelmişken kavurma ve kuzu kapama da yiyebilirsiniz. Burası 05:00–18:00 saatleri arasında açık.

Hünkâr Lokantası / Mercimek çorbası — İstanbul

Özellikle Nişantaşı’ndaki yeriyle ev yemekleriyle adından sık sık söz ettiren Hünkar, mercimek çorbasında oldukça iddialı. Erişte ve paça çorbalarıyla da uğrak yeri olan Hünkar’ın kompostolarının tadına bakmayı unutmayın.

Lale İşkembecisi / İşkembe çorbası — İstanbul

Yıllara damga vuran neredeyse her Beyoğlu dönüşü uğramadan edemediğimiz Lale İşkembecisi’nde işkembeyi satırla çekiyorlar. Lale İşkembecisi’nde işkembe dışında kuzu tandır, damar tuzlama, kokoreç gibi diğer lezzetleri tadabilirsiniz.

Camgöz Balıkçısı / Balık çorbası — Ankara

Ankara’da deniz mahsulü denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Camgöz’ün balık çorbası mutlaka tadılmalı.

Çorbacı İsmet Usta / Ezogelin çorbası — İzmir

1950’den bu yana İzmir Alsancak’ta misafirlerini ağırlayan İsmet Usta’nın ezogelin çorbası oldukça iddialı.

Paçacı Sülfettin Usta / Tırnak paçası çorbası — Erzurum

Tertemiz ve lezzetli bir kemikli tırnak paça çorbası seviyorsanız Türkiye’nin en iyi adreslerinden birisi de Erzurum’daki Paçacı Sülfettin Usta.

Kelebek Restaurant / Beyran — Gaziantep

Kuzu incikle ve pirinçle hazırlanan Gaziantep’in meşhur çorbası kimine göre yemeği Beyran, Kelebek Restaurant’ta içilmeli.

Zemzem Çorbacısı / Bamya çorbası — Konya

Konya’nın Selçuklu ilçesindeki Zemzem Çorbacısı, zemzem suyuyla bamya çorbası yapıyor.

7 Mehmet / İşkembe ve paça çorbası — Antalya

80 yıldır değişmeyen bir tarifle hazırlanan işkembe ve paça çorbası… Paça çorbasında, genç dananın ön ayağı köy yumurtasıyla terbiye edilip sekiz saat kömür ateşinde pişiriliyor.

 

Yazının tamamı için lütfen tıklayın!

Henüz yorum yok

Yorumlar kapalı

Jarius Wright Jersey