Sinema tarihine damgasını vuran filmlerin çekildiği yerler

Eğer hem iyi bir sinema izleyicisi hem de seyahat severseniz dünyada ses getiren filmlerin çekildiği yerler sizin için yepyeni bir tatil lokasyonu olabilir.

La La Land / Los Angeles

İsmini Los Angeles’ın kısaltması olan ‘LA’den alan La La Land filminin tamamı Los Angeles’da çekildi. La Land filminin başarısından söz etmeden geçmeyelim; film En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Film Müziği, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Yapım Tasarımı dallarında Oscar almıştı.

Yüzüklerin Efendisi — Yeni Zelanda

Kendine hayran bırakan doğası, şelaleleri ve ormanları ile adeta bir doğal film platosu olan Yeni Zelanda, Yüzüklerin Efendisi serisinin üç filminin çekildiği yer. Filmde, ülkedeki Kaitoke Bölgesel Parkı, Nelson Lakes Ulusal Parkı, Christchurch’deki Mount Sunday ve Pelennor Fields kullanıldı. Ayrıca Hobbit’lerin yaşadığı yer olan serideki Orta Dünya’nın Shire bölgesini temsil eden Waikato kasabası da adanın kuzeyindeki Matamata bölgesinde yer alıyor.

Harry Potter — Oxford/İngiltere

Büyük küçük hepimizi büyüleyen Harry Potter filminin neredeyse tamamı İngiltere’nin Oxford bölgesinde çekildi. Film için Oxford’daki en önemli bölge ise filmde Hogwarts olarak geçen, Harry Potter ve arkadaşlarına büyücülük öğreten kolej; Christchurch Koleji. Harry Potter hayranları Oxford bölgesindeki çekim yerleri dışında en çok bu koleji ziyaret ediyor.

Karayip Korsanları — Saint Vincent ve Grenadin Adaları

Yakışıklı oyuncu Johnny Depp’in başrolünü üstlendiği, dünya klasiklerine imza atan Karayip Korsanları, korsan denince akla gelen Karayip’ler denizinde yer alan Grenadin Adaları’na bağlı Saint Vincent Adası’ndaki Wallilabou Körfezi’nde çekildi. Denize uzanan palmiyeleri, gerçek korsanlar tarafından zamanında okyanusa taşınan tarihi toplarıyla ünlü Wallilabou Körfezi’nde tekne kiralayarak filmin çekildiği sahilleri gezebilirsiniz.

Amelié — Paris/Fransa

Paris’te çekilen yüzlerce film sayabiliriz elbette ancak Amelié bir başka! Audrey Tautou’nun canlandırdığı Amelié’nin çalıştığı Café des 2 Moulins isimli kafe film tutkunlarının yoğun ilgisini görüyor. İster Arnavut kaldırımlı iki sokağın birleşimdeki bu sevimli kafede oturun ister sokakta zaman geçirin, Amelié sahnelerini her an hissedeceğinize eminim.

Braveheart / İzlanda- İngiltere

En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dallarında 5 Oscar alan, görsel efektleri ve sahneleriyle kendine hayran bırakan Cesur Yürek, çoğunlukla İskoçya’nın dağlıklarında, ayrıca İzlanda ve İngiltere’nin çeşitli bölgelerinde çekildi.

Slumdog Millionaire / Hindistan

2008 yılında damgasını vuran Slumdog Millionaire, Hindistan’ın her halini gözler önüne serse de filmin birçok sahnesi Mumbai ve Taj Mahal’de çekildi.

Yazının devamı için lütfen tıklayın!

 

Henüz yorum yok

Yorumlar kapalı

Jarius Wright Jersey