PANCAR, ÖRDEK VE LAHANANIN MUHTEŞEM UYUMU

Onur Baki’den kırmızı pancar püresi üzerinde portakal soslu kızarmış ördek ve tereyağında sote edilmiş büksel lahanası yaprakları…

Kışa doğru yaklaşıyoruz ve özellikle yurt dışında gelenekselleşmiş  ama ülkemizde de çok sevilen ördek sezonu çoktan açıldı bile… Kimi ördeğini bütün olarak doldurmayı, bir diğeri göğüs ve kalçayı ayırıp kızartarak yemeyi tercih ediyor. Fakat hangi yöntem olursa olsun, önemli olan bu muhteşem nimetin yanına en çok neyin yakıştığı… Bu tarifte et ve sos üzerine yoğunlaşmayacağım. Size bu hafta tarifini vereceğim pancar püresi ve brüksel lahanasını sadece ördeğin değil kaz, tavuk veya hindinin yanında da garni olarak  kullanabilirsiniz. Hepsine de lezzet katacağından ve renkli bir uyum sağlayacağından eminim. Sos olarak ise etinizi kızarttığınız tavanızın dibinde kalan yağ ve hafif yanık dokuyu  şarap ve portakal rendesi ile pişirerek kışlık bir lezzet yaratabilirsiniz. Et ve sos seçimini size bırakıyorum.

Brüksel lahanası bir çok etin yanına mükemmel yakışıyor. Fakat ben, bu sefer sadece dışında kalan yeşil yaprakları kullandım. Bu size hem sunumda yardımcı olacak, hem de pişirme kısmında  zaman kazandıracak. Brüksel lahanasının köklerini kestikten sonra yaprakları tek tek zarar vermeden ayıklayın, yıkayın ve kurulayın. Bütün yapacağınız şey yemeğinizin sunum anı geldikten sonra az bir tereyağında bu yaprakları orta ateşte, tuz, şeker ve karabiber ile lezzet vererek sote etmeniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, yaprakların diri kalması ve canlı yeşil rengini kaybetmemeleri. Geride kalan brüksel lahanalarını ise bir başka yemek için et suyunda haşlayıp yine kullanabilirsiniz.

Sıra püremize geldi… Kırmızı pancarınızı soymadan önce mutlaka yıkayıp topraktan arındırın. Soyduğunuz pancarları nasıl patates püresi hazırlıyorsanız, aynı o şekilde dört parçaya kesip, hafif tuzlu suda haşlayıp, süzüp, püre haline getirin. Püre haline geldikten sonra şeker, karabiber, tereyağ ve hatta çırpılmış krema ile karıştırarak mükemmel bir lezzet ve kıvam elde edin. Çırpılmış kremayı karıştırırken dikkat etmeniz gereken nokta, kremayı yavaş yavaş ekleyip, pürenizi dikkatli bir şekilde, kremanızı söndürmeden karıştırmak. Bu, size pürenizde daha yumuşak ve havalı bir doku verecektir.

Tarifimi denedikten sonra görüşleriniz, yorumlarınız, önerileriniz ve hatta aklınızda kalan sorular için Facebook sayfamızı kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

Gerekli Malzemeler (6 Kişilik):

  • 6 Adet Kırmızı pancar
  • 500 gram Brüksel lahanası
  • 125 ml Krema
  • Tereyağı
  • Tuz
  • Şeker
  • Karabiber
Henüz yorum yok

Yorumlar kapalı

Jarius Wright Jersey