KITCHENETTE’DEN HAZER AMANİ İMZALI YENİ MENÜ

Daima taze ve mevsimine göre yemekler sunan Kitchenette, yenilenen menüsü ile bahar aylarında da konuklarını şaşırtmaya devam ediyor.

Türkiye’nin yaratıcı şeflerinden Hazer Amani’nin hazırladığı inovatif ve taze lezzetler ile yenilenen Kitchenette’in menüsünde bulunan sağlıklı taze salata çeşitleri, bahar aylarında hem dengeli beslenmek hem de hafif ve lezzetli tatlar isteyen misafirlerini bekliyor.

 

“Birlikte Daha Lezzetli” sloganı ile menüsünü yenileyen Kitchenette menüsünde mevsimsel lezzetler ile hazırladığı Salata çeşitleri arasında “Armutlu ve Keçi Peynirli Salata” ve “Izgarada Somon Salatası” göze çarpıyor. Bahar aylarına göre mevsimsel içerikler ile hazırlanan “Armutlu ve Keçi Peynirli Salata” içerisinde keçi peyniri, armut, chia tohumu, poşe pancar ve karışık yeşillikler ile bulunurken ‘Izgarada Somon Salatası’ da sağlıklı lezzeti ile konukların beğenisine sunuluyor.

 

Kitchenette, yeni menüsünde “Tahıl Ambarı Salatası”, Kinoalı Beyaz”, “Ilık Ton Balığı Salatası” ve “Karidesli Kinoa Salatası” gibi sağlıklı ve özgün lezzetlere de yer veriyor.

 

No Comments Yet

Comments are closed