FIRINDA KABAK TARİFİ

Lütfen öne çıkan bir görsel seçin

ONUR BAKİ

Bu hafta ki tarifim tam bir sonbahar tarifi; Fırında Kabak. Kabaklarımızı çoğunlukla tatlılar için kullanmışızdır. Özellikle kireçte kabak tatlısı çok sevdiğim bir tatlıdır. Bu sefer size hem çok kolay, hem ana yemeklerin yanına mükemmel bir eş, hem de misafirleriniz geldiğinde çabucak hazırlayabileceğiniz bir tarif hazırladım.

Bu tarifte dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi, kabağınızın kabuğunun kalınlığı. Eğer kabuğu kalın bir kabak var ise elinizde, kabuğundan mutlaka kurtulun. Fakat eğer benim kullandığım hokkaido kabağı gibi bir kabak bulabilirseniz, kabuğu ile tüketebilirsiniz. Hatta çorbasını yaparken turuncu kabuğu, çorbanıza çok güzel turuncu bir renk de katacaktır.

Kabaklarınızı istediğiniz büyüklükte kesebilirsiniz. Fırına giren herşey de olduğu gibi, büyük parçaların pişmesi daha uzun sürecektir. Bu sebepten dolayı parçalarınızı eşit boyutlarda kesmeye dikkat edin. Sarımsağınızı, bıçağınızın yassı kısmı ile ezin. Kestiğiniz kabak parçalarını tuz, karabiber, sarımsak, kekik, biberiye ve bitkisel yağa bulayıp 180 dereceye hazırlanmış fırınınıza verebilirsiniz.

Keseceğiniz küplerin büyüklüğünü bilmediğimden dolayı size bir süre vermeyeceğim. Onun yerine, bir şeyin piştiğini anlamanın en basit yöntemi olan “tadına bakma”’yı öneriyorum.

Kabağınızı benim yaptığım gibi karnabahar ve brokolileri çok az bir yağda kızartarak çeşitlendirebilirsiniz ve yanına hazırlayacağınız bir sos ile sunumunuz tamamlanmış olacaktır. Daha önce de bahsettiğim gibi sığır, dana ve kuzu etinin yanına çok yakışacaklardır.

Afiyet olsun 🙂

Gerekli Malzemeler:

  • Kabak
  • Kekik
  • Biberiye
  • Sarımsak
  • Tuz
  • Karabiber
  • Yağ
Henüz yorum yok

Yorumlar kapalı

%d blogcu bunu beğendi: