chefstable20 ülkede ülkemize başarı kazandırmış milli şef Serkan Bozkurt şef dedi ki; “Evde öyle kendi kendine debelenip duracağına, gel sana yemek yapmayı usulüne uygun göstereyim”. Kalktım gittim Chef’s Table‘a. Cappuccino Balkabağı Çorbası mı dersiniz Cappucino Tarhana çorbası mı? Yoksa Ege Otlu Sigara Baklava Böreği mi? Yoksaaa tütsülenmiş hindi confit? Kornette cheesecake mi? Çoğu hileli olsa da hepsini yaptık gitti. Siz de benim gibi acemiyseniz veya kendinizi daha da geliştirmek istiyorsanız artık güvenle yemeklerinizi birileri yesin istiyorsanız Chef’s Table Mutfak Akademisi’nde Kasım ayı workshopları şu şekilde;

 

22 KASIM SALI – EGZOTİK TATLILAR (19.00-22.00) (150 TL)

Adalardan gelen egzotik tatların sırlarına erişebileceğiniz keyifli bir workshop ile harika bir lezzet yolculuğuna çıkacaksınız. Dragon Sushi, Hindistan Cevizli Mousse, Po’e gibi tatlar artık ulaşılabilir.
25 KASIM CUMA – SUSHİ (19:00-22:00) (160 TL)
Tüm dünyayla birlikte Türkiye’yi de etkisi altına almış lezzet ‘’sushi’’yi hazırlamanın o kadar da zor olmadığını bu workshop ile farkedeceksiniz. Uzman eğitmenler, Uzak Doğu’nun sırlarını ulaşılabilir hale getiriyor.
27 KASIM PAZAR – GOURMET BURGER (13:00-16:00) (160 TL)
Bildiğimiz burger tariflerinin dışına çıkıp farklı tatlar yaratmak istiyorsanız bu workshop tam size göre. İsli ve Mısırlı Tavuk Burger gibi tatların yapılışını ay bitmeden öğrenmek mümkün.
29 KASIM SALI – CHEESECAKE DEVRİMİ (19.00-22.00) (150 TL)
Tüm dünyada kabul görmüş, en çok sevilen tatlı çeşitlerinden biri olan cheesecakelerin alternatif malzemelerle nasıl farklı lezzetlerde hazırlandığını görmek ve yapımının sırlarını keşfetmek için akademiye davetlisiniz. Fesleğen ve romlu cheesecake bile bu workshop’ta!

Maslak, 52.Sk. No:12, Sarıyer (Atatürk Oto Sanayi Metro çıkışı/ Shell arkası)
0 212 258 88 86

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.