Müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava programları ile katılımcılarına özgün deneyimler yaşatan Cappadox, bu yıl 18 – 21 Mayıs tarihleri arasında Kapadokya’da gerçekleşecek.

”Dünyadan Çıkış Yolları”

Cappadox 2017’nin teması “Dünyadan Çıkış Yolları” yazar, şair ve sanatçı Sami Baydar’ın 1990 tarihli aynı başlıklı kitabından bir alıntı. Baydar, eylemin yetersiz, hatta imkânsız olduğu koşullarda, doğrudan sanatın açabileceği yollara ve imgesel alana atıfta bulunuyor, özgürleşmenin imkânı olarak şiirsel eylemi –anlam üretimini ve dünyayı yeniden kurmayı– öneriyor. “Dünyadan Çıkış Yolları”, gerçekliğin dayandığı olgusallığın karşısında henüz var olmayan, görünür olmayan, ama gelmekte olan dünyayı çağırıyor.
Kapadokya’yı keşfedin

Cappadox katılımcıları bu yıl da çağdaş sanat ve açık hava programının iç içe geçtiği özgün bir deneyim yaşayacak. Doğanın ve tarihin bir arada deneyimlendiği Kapadokya coğrafyasının milyonlarca yıllık katmanları, Cappadox programında her sabah bulunan Jeoloji Gezisi Doç. Dr. Evren Çubukçu liderliğinde yapılacak.

Gezi, yaklaşık 10 milyon yıl öncesinden yakın zamanlara kadar devam eden şiddetli volkanik patlamalarla yerleşen kayaların, zaman içinde atmosferik etkilerle aşınmasıyla oluşan Kapadokya’daki görkemli yeryüzü şekillerini kapsayacak. Kapadokya’daki volkanik faaliyetler ile oluşan bu kaya kütlelerinin ve peri bacalarının Göreme ve Soğanlı bölgelerinde bulunan en dikkat çekici olanları tanıtılacak, oluşumlarındaki jeolojik etmenler katılımcılarla paylaşılacak.

Dead Combo ve Büyük Ev Ablukada, Cappadox’da

Geleneksel Portekiz fado’sunu blues ezgileriyle harmanlayan Dead Combo ve elektronik öğeler taşıyan Fırtınayt serisiyle izleyiciyle buluşan Büyük Ev Ablukada, Volkswagen ana sponsorluğunda gerçekleşecek Cappadox 2017’nin ilk akşamında (18 Mayıs Perşembe)  farklı müzikal ritimleri art arda Perili Ozanlar Vadisi’nde Cappadoxlularla buluşturuyor. Pedro Gonçalves ve Tó Trips tarafından kurulan Dead Combo’nun tarzı “Lizbon’u içinde taşıyan müzik” olarak tanımlanıyor. Son projeleri “Dead Combo e as Cordas da Má Fama” ile müziklerine yaylı enstrümanları da ekleyen grup, kariyerine 2004’te başladı. İkilinin tüm albümleri Portekiz’de “Yılın Albümü” ödülüne layık görüldü. Howe Gelb, Kid Congo Powers, Carlos Bica, Alexandre Frazão gibi pek çok önemli ismi konuk ettiği 2008 tarihli “Lusitânia Playboys” albümüyle dikkatleri çeken ekip, Portekiz’in en önemli gazetesi olan Expresso’dan “Son 10 Yılın En İyi Kaydı” ödülünü aldı. Dead Combo’nun ardından Cappadoxlular Perili Ozanlar Vadisi’nde Büyük Ev Ablukada’yla buluşacak. Müzik yapmaya evlerindeki koltukta başlayan Büyük Ev Ablukada, internette yayınladıkları parçaların ardından “Ay Şuram Ağrıyo” konser serisiyle sahnelere adım attı. Bazen iki akustik gitarla, bazen doğaçlama şarkı sözleriyle eğlenceli performanslar gerçekleştiren ekip, Fırtınayt ile Cappadox’un ilk akşamında Perili Ozanlar Vadisi’nde. Dead Combo, Büyük Ev Ablukada etkinliği tek biletle izlenebiliyor.

Rhye, Cappadox’ta

Rhye, duyguları harekete geçiren görüntülerden oluşan sofistike müzik videoları ve akılda kalıcı sesiyle dikkatleri üzerine çekti. İnternette yayınlanan The Fall ve Open videolarıyla milyonların beğenisini kazanan Rhye, eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan ilk albümü Woman’ı 2013 yılında yayınladı. Albüm, R&B etkileri taşıyan müzikal alt yapısında başarılı şarkı sözleri, nefes kesici vokalleri ve heyecan verici ritimleri birleştiriyor. Şarkılarını başarılı müzisyenlerden oluşan bir grupla canlı performanslara taşıyan Rhye, dünya çapında Coachella ve Pitchfork gibi festivallerde sahne aldı. Grup, şu anda yeni müzikal çalışmalarını sürdürüyor.

Cappadox’un çağdaş sanat programında bu isimler yer alacak;

Küratörlüğünü Fulya Erdemci ve Kevser Güler’in üstlendiği Cappadox 2017’nin çağdaş sanat programı, Kapadokya’nın ve Anadolu’nun ilham verici, katmanlı coğrafyasında, şiirsel eylemin; bu eylem üzerinden “dünyayı yeniden kurmanın” yollarını araştırıyor. Sanatçılar heykelin güncel imkânları ve tezahürleri üzerine yeni deneyler / denemeler yapıyor, heykelin içinde bulunduğu mekânla ve bağlamla ilişkisi üzerine çalışıyor. Deniz Gül, Erdağ Aksel, Guillaume Bijl, Hector Zamora, İris Ergül, Mehmet Ali Uysal, Nermin Er ve Yaşam Şaşmazer kendi heykel pratiklerini bu coğrafya üzerinden tekrar düşünürken, Alper Aydın, Chaupisat Kardeşler ve Karin Sander ise coğrafyaya dair daha performatif öneriler getiriyor. Kapadokya’nın değişik katmanları üzerine araştırmalar yapan Annika Erikson, Lara  Favaretto, Serkan Taycan ve Yasemin Özcan da bu araştırmalarını farklı formatlarda izleyicilerle paylaşacak. Halil Altındere’nin çekimlerini kısmen Kapadokya’da gerçekleştirdiği, “Uzay Mültecisi” (2016) de Çağdaş Sanat Programı kapsamında katılımcılarla buluşacak.

Cappadox 2017’de çağdaş sanat, Uçhisar ve Kızılçukur’un yanı sıra bölgede geleneksel olarak kültür ve sanat pratiklerinin yoğunlaştığı, Kızılırmak kıyısında yer alan Avanos’u da içine alacak. Avanos’ta gerçekleşecek çeşitli projelerin yanı sıra Hacı Nuri Bey Konağı’nda, Kapadokya’dan kişisel arşivleri gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan bir arşiv çalışması da başlatılıyor.

Program kapsamında flora yürüyüşleri, jeoloji gezisi gibi festivalin diğer alanlarıyla iç içe geçen farklı deneyimler de var. Tarihin, doğal yapıyla bütünleştiği Kapadokya coğrafyasının milyonlarca yıllık katmanları, Cappadox programında her sabah Doç. Dr. Evren Çubukçu liderliğinde düzenlenecek “Jeoloji Gezileri” ile deneyimlenecek. 2016 Cappadox Çağdaş Sanat Programı’nda Özge Önderoğlu Akkuyu, Emin Naci Akkuyu ve Murat Taşçıoğlu’nun Kapadokya’nın Florası üzerine yaptıkları projenin bir parçası olarak ortaya çıkan “Flora Yürüyüşü” bu yıl da devam ediyor. Bu vadi yürüyüşünde, katılımcılar, bilimsel ve kültürel olarak bölgedeki bitkilerin geçmişten günümüze Kapadokya’nın inanış, gelenek ve gündelik pratiklerindeki izlerine tanık olacak.
Biletlere http://www.biletix.com/etkinlik-grup/122617472/ANKARA/en  adresinden ulaşılabiliyor.
www.cappadox.com
facebook.com/CappadoxFestival/
instagram.com/cappadox/
twitter.com/CappadoxFest

 

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.