BURCUNUZ TATLI SEÇİMLERİNİZİ ETKİLİYOR…

Lütfen öne çıkan bir görsel seçin

AYLİN SUNGUR

Burcunuz tüm yeme-içme alışkanlıklarınızın yanı sıra özellikle tatlı seçimlerinizi etkiliyor… Astrolojik olarak beslenme ve yeme biçimlerimizi etkileyen en önemli etken, Ay burcumuzdur. Yükselen ve güneş burcumuz da şüphesiz beslenme ve bedenimizde ki değişimlerle alakalıdır ama en önemli payı Ay burcumuz alır ve doğum haritamızda Ay’ın nerede durduğu ile ilgili enerjiler belirleyici olur. Yine, her iki buçuk günde bir burç değiştiren Ay, genel olarak bitkilerin büyümesinden, bedenimizde su tutmamıza, tatlı veya tuzlu ihtiyacımızın artmasına kadar bizi ilk elden etkileyen önemli bir enerjiler verir…

Burçlarınızın tatlı seçimlerini denemek için İstanbul’un en iyi tatlı mekanlarına göz atın; http://www.aynereyegitsek.com/tatli/

Koç Burcu

Koç’lar aceleci mizaçlarıyla yemek yerken de hızlı davranır ve besinleri çabuk tüketirler. Koç, Mars enerjisini taşıdığı için kırmızı besinlere düşkündürler… Abur cubura çok düşkün olan Koç burçları her ne kadar yeni tatlar denemeye açık olsalar da, eninde sonunda sabit alışkanlıklarına geri dönerler. Çikolatalı tatlılar veya fıstıklı sarma tatlısı Koçların ideal tatlılarıdır. Koç burçları ayrıca bedende baş bölgesi hassas insanlardır. Bu nedenle mevsim geçişlerinde çok abur cubur ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaları rahat etmelerini sağlar.

Boğa Burcu

Yemek için yaşayan burçlardan biri olan İştahlı bir burçtur. Boğa, her şeyin pratik ve planlı olanını sever. Kararlı, inatçı ve tutkulu Boğalar, ev yapımı lezzetlere çok bağlı olsalar da yemek ve tatlı konusunda gözleri biraz daha yüksektedir. Bol çikolatalı ev keki veya krokanlı beyaz çikolata Boğa burcunun rüya tatlılarıdır. Yine bu burçlar özellikle Ay’ın büyüyen fazında yani, Yeni Ay dan sonraki 14 günlük dönemde çok dikkat etmeli, beslenmesine özen göstermeli ve bu dönemlerde ağır diyetlere başlamamalıdır.

İkizler Burcu

Canlı, sempatik ve konuşkan İkizler burçları bu özellikleriyle çok fazla davet alan insanlarıdır. Sanılanın aksine İkizler, hiçbir burcun yiye yemeyeceği tatlıları çekinmeyecek kadar cesurdur. Hareketli yapılarıyla, haritalarında Yengeç, Boğa veya Balık enerjisi yüksek bir alan yoksa genel olarak kilo dertleri olmaz. Yerlerinde duramazlar. Hızlı yerler. Belki de en konforlu yönleri yağ toleransının bedenlerinde yüksek olmasıdır. Yani çabuk yağlanmaz ve genel olarak çabuk yağ yakarlar… İkizler ‘in favorisi meyveli yaş pasta; cesur tatlar denemeyi sevenlerinse kremalı donut’tır.

Yengeç Burcu

Yengeç burcu demek, kırılgan bir kalp ve mide demek. Yengeç burçları günlerinin çoğunda duygusal anlar yaşar ve bu anlarda da abur cubura koşarlar ancak tatlıya fazla düşkündürler. Beslenme Yengeç için önemli değildir. Kilo konusunda dengesiz bir seyir izleyebilir. Çabuk alır ama çabuk verir. Ay’ın dönemlerinden, dolunay ve yeni ay süreçlerinden diğerlerine göre daha yoğun etkilenirler. Buğday ve meyveli çikolatalı kek karışımlar çilekli dondurmalar tam senlik.

Aslan Burcu

Aslan enerjisi yemek yemeği bir ritüel gibi görür. Güzel sofralar, dostlarla yenen yemekler onlar için önemlidir. Doğuştan gurmedirler. Ağız tadı, dünya mutfağı, yemeğin zarafet içine sunumu önemlidir. Diğer yandan, görünümüne çok önem veren Aslan, eğer haritasında Terazi etkisi almadıysa genel olarak kilo almaz ve iradesine çok hâkimdir. Aslanlar için tatlı yemek başlı başına bir zevk haline gelmiştir ve bu zevklerini en kaliteli şekilde yaşamak isterler. En iyi kahve tatlıları yerinde yemek isteyen Aslan burçları için sütlü veya bitter çikolatalı tatlılarda tüm iştahını onlara verecektir.

Başak Burcu

Genel olarak Başak etkisi yüksek kişilerin kilo sorunu olmaz. Yemek konusunda fazla seçicidirler. Doğal beslenmeye yatkındırlar. Eğer doğum haritanızda iştahı tetikleyen bir burç etkisi almadıysanız, genel olarak ince bir bedene sahip olursunuz. Ancak özellikle iç batın dediğimiz karın bölgesi Başaklarda hassastır… Bu nedenle lifli besinler, bağırsakları iyi çalıştıran besinler almak Başak’lar için önemlidir. Kuru gıdalar alma eğilimleri vardır. Ay, yeni Aya giderken, detoks türü arınmalar size iyi gelebilir. Aşure, bol fıstıklı baklava ve künefe. Olmazsa olmazdır. Yani onlar için bol şatafatlı tatlılar veya ağır çikolatalar doğru bir seçim değildirJ diyememem… Bu lezzetin her saniyesinin tadını çıkar!

Terazi Burcu

Duygusal olan Teraziler, uyumlu bir yaşamı, kavgadan sorunlardan uzak olmayı severler. Barışçıl bir yapıları vardır. Duygusal konularına ve ilişkilerine önem verirler. Dolayısı ile hayatlarındaki duygusal iniş çıkışlar bu boşluğu yemek ile doldurma eğilimine neden olabilir. Oysa Terazi enerjisi yüksek insanlar az ve sık yemeli. En hassas bölgeniz, böbrekler, mesane ve bel bölgenizdir. Kilo alırsanız, göbek sorunu veya bel kalınlığı riskiniz vardır. Bu nedenle hassas olan böbreklerinizin iyi çalışması için bol su almalı ve böbrekleri yoran asitli gıdalardan uzak durmalı, bedeninizi sıklıkla detoks ile temizlemelisiniz. Çikolata ve benzeri mutluluk hormonunu tetikleyen ve keyif veren besinlere de ilginiz genel olarak yüksektir. Bu besinleri de az miktarda ve dengeli almanız önemlidir.

Akrep Burcu

Tutkulu ve sabit bir burç olan Akrep, karbonhidrat tüketimini sever. Yemek saatleri düzenli, olabilir ama genel olarak iştahlı bir burçsunuzdur. Özellikle ileriki yaşlarda kilo kontrolü sizin için zor olabilir. Özellikle 40’lardan itibaren kilonuzu iyi kontrol etmeye çalışmalısınız. Hormonlarla ilgili değişimler sizi daha fazla etkiler. Bedenin alt kısmından sorumlu olan Akrep, cinsel organlarla ilgili sorunlara, hemoroit, makat sorunlarına yatkındır.. Bedeniniz yağı özellikle basen ile göbek arasında biriktirmeye eğilimlidir. Bu nedenle, Büyüyen Ay döneminde, yani Ay dolunaya doğru giderken, bedeniniz karbonhidratı ve yağı ve tatlıyı fazla isteyebilir. Yine Zengin lezzetlerin bir araya gelmesinden hoşlanan Akrepler için sütlü/meyveli cuplar ve cheesecake’ler doğru tatlılardır.

Yay Burcu

Maceraperest, yaratıcı ve konuşkan Yaylar, yemek için değil; yaşamak için yerler. Bu özellikleriyle farklı ve denenmemiş tatlar akıllarını başından alabilir. Özellikle bol soslu ve egzotik kekler midelerini bayram ettirecektir. Örneğin frambuaz soslu kek veya farklı meyvelerin birleştiği dondurmalar, Yayları mutlu eder… Yay’lar, Zodyak’ın gezginleridir. Bu nedenle farklı tatları, dünya yemeklerini, çeşitli kültürlerin damak tatlarını merak eder. Genel olarak hareketli bir yapınız vardır ve ateş elementine bağlı olduğunuz için yağ yakma kabiliyetiniz yüksektir. Ancak Uyruk bölgesi, bacakların üst kısmı ve kalçalar Yay kontrolündedir ve kilolar direk buralara oturur. Bu nedenle aldığınız yağ ve tatlı miktarını dengelemeli, aşırı yemekten kaçınmalısınız. Alerjilere özellikle, karaciğer kaynaklı alerjilere yatkınsınızdır. Bu nedenle alerji eğilimi yüksek besinlerden uzak durmak (yer fıstığı gibi) sizin için önemlidir.

Oğlak Burcu

Kararlı ve sabit enerjinin temsilcisi olan Oğlaklar, genel olarak bedende iskelet sistemi ve dizlerden sorumludur. Bu nedenle kalsiyum ve D vitamini dengesi Oğlaklar için önemlidir. Tuz alımına dikkat etmelisiniz. Oğlaklar genel olarak uzun boylu ve kemikli yapıdadırlar. Diğer yandan aşırı kariyer odaklı yapıları beslenme düzenlerinde bozukluklara eğilim verir. Oğlaklar ele aldıkları her işi fazla ciddiye aldıkları için işe dalıp yemek düzenini çabuk bozarlar. Genel olarak yemek düzeninde fazla seçici olmayan bir yapıları olsa da düzensiz yemeğe eğilimlidirler. Özellikle Ay su burçlarında (Yengeç, Akrep, Balık) seyrederken ve dolunaya doğru giderken, karbonhidratlardan, hamur işlerinden, ekmek tüketiminden uzak durmalısınız.., Örneğin frambuaz veya farklı meyvelerin birleştiği aromalı dondurmalar süt ve süt ürünleri kalsiyum ihtiyacınız için daha iyi karşılık verebilir.

Kova Burcu

Kova burcu, hareketli, farklı ve entelektüel yapısı ile eğer doğum haritasında ekstra bir etki almadıysa fazla kilo sorunu yaşamayan veya kilo ile çabuk baş eden bir yapıdadır. Hareketli yapısı çabuk kilo vermesine neden olur. Hayata bakışı gibi, lezzete ve damak tadına bakışı da değişiktir. Kendisi mutfakta farklı tatları bulmakta veya uygulamaya meraklıdır. Kovaların bedenlerinde en hassas yerleri, alt bacaklar ve dolaşım sistemidir. Özellikle varis sorunu en fazla görülen burç arasındadır. Bu nedenle dolaşım sistemine her yaşta dikkat etmeli, kolesterollerini kontrol altında tutmalıdırlar. Ananas, şeftali, kabak, sarı besinler (muz, portakal, mandalina) ve lifli gıdalar. Çikolata ise Kovaların kalbine giden altın yoldur.

Balık Burcu

İniş çıkışlı ruh halinin en büyük temsilcisi Balık burçları için yemek yemek her ne kadar bir tutku olsa da, yemek seçimlerinden pişman olmak da bir o kadar vazgeçilmezleridir. Aşırı duygusal iniş çıkışlar yaşamaya açık bir yapınız vardır. Sık kilo alıp vermeye yatkınsınızdır. Şekerli gıdalara düşkün olursunuz. Kilo kontrolü özellikle içsel gerginlikleriniz arttığında zorlaşabilir. Duygularınıza paralel olarak aşırı kilo verme veya alma yaşanabilir. Bedeniniz tuz tutma eğimindedir. Bu nedenle tuz alımlarına özellikle Ay Balıktan geçerken dikkat etmelisiniz. Ay’ın Balık yolculuğu sizi çok etkiler. Bu dönemde şekerli gıdalara yönelebilir, karbonhidrat isteğinizde artma olabilir. Bu süreçte Karamelli sütlü çikolatalar gibi hafif tatlılar Balıkların pişmanlıklarını bir nebze azaltmaya yeter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henüz yorum yok

Yorumlar kapalı

%d blogcu bunu beğendi: