Balat’ta gezilecek yerler

İstanbul’un en eski semtlerinden Balat’ı geçtiğimiz günlerde keşfe çıktık. Sinagogları, kiliseleri ve camilerinin yanı sıra yepyeni kafeleri, birbirinden farklı 2. El dükkanları ile Balat, İstanbul’un farklı bir çekim merkezi haline gelmiş. Geçmişte Türk, Rum, Ermeni ve Museviler’in bir arada dostça yaşadığı bu semt, şimdilerde bu çoklu yaşamı biraz terk etmiş gibi görünüyor. Balat’a gittiğinizde fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın çünkü neredeyse her sokakta muhteşem bir arşiv oluşturabileceğiniz kareler karşınıza çıkacak. Balat’ta nereler görülmeli, neler tadılmalı hepsini sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

MAĞAZALAR;

hobbit-house
Hobbit House

HOBBİT HOUSE:

Aslında kahvaltı yeri olan Hobbit House, aslında tam bir yardımlaşma mağazası. Kullanmadığınız eşyaları buraya gidip bırakıyorsunuz, mağazada herkese açık sunulan tüm eşyalar ücretsiz olarak ihtiyaç duyan kişilerle buluşturuluyor. Siz de eşya bırakmak veya yardım etmek isterseniz; 0 544  544 43 42 ‘den ilgili kişilere ulaşabilirsiniz.

Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Caddesi No:119  ( Balat Garanti Bankasi yani), 34087 Fatih/İstanbul
Telefon: 0544 544 43 42

KULAK:

Seramik üzerine değişik tasarımlar bulabileceğiniz zevkli bir dükkan.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Cd. No:128, 34087 Fatih/İstanbul
Telefon: 0 212 531 37 48

BÜYÜLÜ FENER:

İkinci el mağazası.

Adres: Balat Mahallesi, Hızır Çavuş Köprübaşı Sk. 15/A, 34087 Fatih/İstanbul
Telefon: 0532 559 34 59

KULİS:

Vintage kıyafetlerden çeşitli eşyalara birçok ürünü bulabileceğiniz bir mağaza.

Adres: Vodina caddesi 91/A, 34087 Fatih/İstanbul

KEMHA EMLAK:

Dışarıdan sadece bir emlakçı gibi görünse de içeriye girdiğinizde kim bilir hangi anılara ortaklık etmiş birbirinden farklı, eski birçok eşya bulmanız mümkün. Hiçbiri satılık değil ama içeri girmenizde fayda var.

Adres: Balat Mahallesi, 34087 Fatih/İstanbul
Telefon: 0 212 531 81 32

KİLİSELER;

SURP HREŞDAGABED KİLİSESİ:

Tarihi 16’ncı yüzyıla uzanan bu Ermeni kilisesi, 18’inci yüzyılda Ayios Andonios Ayazması’nın üstünde inşa edilmiş. Mikail ve Cebrail’e adanan kilisenin demir kapısı, Topkapı Sarayı çevresindeki kazı çalışmasında bulunmuş ve bir Ermeni tarafından satın alınarak kiliseye taktırılmış. Kapının üzerinde Aya Yorgi’nin bir ejderhayı öldürüşü ve İsa’nın Göğe Yükselişi’nin anlatıldığı kabartmalar bulunuyor. Bitişikteki 19’uncu yüzyıl okul binasıysa bir ara depo olarak kullanıldı. Kilisede en önemli ayin 12 Eylül’de yapılıyor ve mucizeler gerçekleştiğine inanılan bu mekâna o gün Müslümanlar da geliyor.

Adres: Ayvansaray Mahallesi, Kamış Sk. No:2, 34087 Fatih/İstanbul

SVETİ STEFAN BULGAR KİLİSESİ: 

Sveti Stefan Kilisesi günümüzde dünyadaki tek demir kilise olarak varlığını sürdürüyor. İstanbul’da yaşayan Bulgarlar 19. Yüzyıla kadar Rum Ortodoks Patrikhanesi’nde ibadet edermiş. 18. Yüzyılın sonunda başlayan milliyetçilik akımıyla birlikte Bulgarlar da kendi dillerine ibadet etmek istediklerini dönemin padişahına belirtmişler. Bu isteğin kabul edilmesiyle birlikte buraya küçük, ahşap bir kilise yapılmış; fakat yangında harap olmuş. Daha büyük bir kilise yapılmaya karar verildiğinde kilisenin planını Ermeni mimar Hovsep Aznavur yapmış. Aznavur, zeminin zayıf olması nedeniyle betonarme yerine demir iskelet yöntemi tercih edilmiş. Kilise 1871 yılında Viyana’da yapılmış ve parçalar halinde Tuna Nehri üzerinden gemilerle getirtilip Haliç kıyısındaki küçük bir bahçeye kurulmuş. Bu durumla ilgili Osmanlı Padişahı’nın Rum Ortodoks Kilisesi’ne bağlı kalmak istemeyen Bulgar cemaatinin kilise yapımını zorlaştırmak adına kısıtlı bir süre verdiği, bu yüzden kilisenin Viyana’da yapılıp, İstanbul’da monte edildiği de söylenir.

Adres: Merkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Cd No:70, 34381 Şişli/Fatih/İstanbul

Telefon: 0 212 248 09 21

ONY-Mogolların-meryem-kilisesi-1024x722
Kanlı Kilise

MOĞOLLARIN MERYEM KİLİSESİ-KANLI KİLİSE:

Kanlı Kilise ya da Moğolların Azize Meryem Kilisesi veya Παναγία Μουχλιώτισσα, Panayia Mukhliótisa; İstanbul’da bulunan bir Ortodoks kilisesi. Halk arasında renginden dolayı kanlı kilise olarak bilinen Maria Muhliotissa (Moğolların Meryem’i) Kilisesi,  Bizans döneminden günümüze kadar gelen ve hep kilise olarak kalan tek yapı. Bu kilisenin farkı ise hala ibadete açık olması. Kilisenin hikayesi ise şöyle: İmparator Michael VIII Palaceologus’un gayri meşru kızı prenses Maria, önce Moğol hükümdarıyla evlendirilmek isteniyor. Hükümdar öldürülünce oğluyla evlendiriliyor. O da ölünce Moğolistan’dan dönüp büyük ihtimalle bu kiliseyi yaptırıyor, yanındaki manastırda yaşıyor.

Adres: Balat Mahallesi, Tevkii Cafer Mektebi Sk. No:4, 34087 Fatih/İstanbul

Telefon: 0 212 521 71 39

SİNAGOGLAR;

AHRİDA SİNAGOGU:

Bizans döneminin en önemli simgelerinden Ahrida Sinagogu, 500 kişillik kapasitesi ile İstanbul’un en büyük sinagogu. Sinagogu gezmek için izin almak şart. O nedenle önceden ulaşıp gezi programını organize etmenizi öneririm.

Adres: Ayvansaray Mahallesi, Kürkçü Çeşmesi Sk. No:9, 34087 Fatih/İstanbul

Telefon: 0 212 523 47 29

YANBOL SİNAGOGU:

Yanbol Sinagog’u Bulgaristan’ın Yanbol adlı kasabasından göç eden Sefarad Yahudileri tarafından yapılmış. Balat’taki sinagoglar çeşitli ülkelerden göz eden Yahudiler tarafından yapıldıkları için, hepsi farklı ülkelerden izler taşıyor. 1895 yılında restore edilen sinagogda hala Şabat dualarına katılmak mümkün.

Adres: Ayvansaray Mahallesi, Kürkçü Çeşmesi Sk. 11a, 34087 Fatih/İstanbul

Telefon: 0 212 523 74 07

CAMİLER;

KETHÜDA CAMİ:

Tam bir Mimar Sinan şaheseri. 1562’de Kanuni’nin sadrazamı Semiz Ali Paşa tarafından kahyası Ferruh Kethüda adına yaptırılmış. Bu camiyi farklı kılan en büyük özelliği; arka duvarında güneş saatinin bulunması. Kendi saatinize bakarak güneş saatinin zamanı nasıl gösterdiğini bulabilirsiniz. Bahçesinde havuzu olan caminin avlusu, zamanında Yahudiler için Balat Mahkemesi’nin kurulduğu yermiş.

Adres: Ayvansaray Mahallesi, Ferruh Kahya Sk. No:11, 34087 Fatih/İstanbul

DİĞER YERLER;

agora-meyhanesi-balat
Agora Meyhanesi

AGORA MEYHANESİ:

Balat’ın tarihi çarşısındaki Leblebiciler Sokağı’nda yer alan ünlü meyhane, Balat’ın önemli noktalarından. 1890 yılında Kaptan Asteri tarafından açıldı, ardından barbalık oğlu Stelyo’ya geçti. 1950’lerde bu kez Stelyo’nun oğlu Hristo Dulidis, namı diğer Kaptan Hristo bayrağı devraldı ve meyhaneyi işletmeyi kapanana kadar aralıksız sürdürdü.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Cd. No:128, 34087 Fatih/İstanbul
Telefon: 0 212 635 48 91

fener-rum-okulu-balat
Fener Rum Okulu

FENER RUM ERKEK OKULU:

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in Patrik Gennadios’a tanıdığı ferman izni ile 1454  senesinde yapılan bu yapı, okuldan çok şatoya benziyor. Burada sınıflar amfi şeklinde olup toplantı salonun duvarları ve tavan işlemeleri oldukça etkileyici. Giriş katındaki tören salonundaki duvarlarda Büyük İskender ve Constantine’nin freskleri gözümüze çarpıyor. Tavanda Hz. İsa resmi, duvarlarda ise Homeros’tan resimler, Büyük İskender’in bir seferi ve Perikles’in bir konuşması işlenmiş. Kubbe kısmında yer alan resim sınıfının ise enteresan bir özelliği var. Okulun dışındaki saatin makinesi bu sınıfta yer alır.

Adres: Balat Mahallesi, Sancaktar Ykş. No:36, 34087 Fatih/İstanbul

Telefon: 0 212 521 22 52

KADIN ESERLERİ KÜTÜPHANESİ:

Fener Vapur İskelesi’nin karşısında tarihi bir binada hizmet veren kütüphane, Türkiye’de ilk ve tek. Kadın konulu birçok esere ulaşabileceğiniz bir yer burası.

Adres: Balat Mahallesi, Kadir Has Kavşağı No:8, 34083 Fatih/İstanbul

Telefon: 0 212 534 95 50

tahtaminare-hamami-balat
Tahta Minare Hamamı

 

TAHTAMİNARE HAMAMI:

1458’den bu yana hizmet veren bu hamam, pazartesi ve Perşembe günleri kadınlara hizmet veriyor. Hamamın sütunları özgün ve balta yontması olan hamamın, soyunma bölümünden ılıklığa geçilen kapının sağ tarafında ayna taşı oymalı bir çeşmesi bulunuyor.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Cd. No:95, 34087 Fatih/İstanbul

 

 

CİBALI KAPI:

Bizans’tan Osmanlı’ya, yüzyıllar boyunca İstanbul’un etrafı güvenlik amacıyla inşa edilmiş surlarla çevriliydi ve şehre bu surlarda bulunan kapılardan girilirdi. Akşam belli saatlerde bu kapılar kapanır, başına nöbetçiler dikilirdi. Cibali Kapı Haliç surlarından geriye kalan sayılı kapılardan. İstanbul’un Fethi’nde Cebe Ali Bey komutasındaki Osmanlı Yeniçerileri İstanbul’a ilk defa buradaki sur kapısını kırarak girmişler. Bir diğer efsaneyse Fatih’in İstanbul’u fethetmeye hazırlandığı sırada yanında Cebe Ali adında bir derviş ve o dervişin müritleri varmış. Cebe Ali yanında getirdiği postu Haliç’in üzerine atmış ve müritleriyle beraber suyun üzerinden yürüyerek karşı kıyıya geçmişler ve Bizans askerleri bundan çok korkmuş.

cibali-kapi
Cibali Kapı

 

FENER RUM PATRİKHANESİ:

Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi, Türkiye’de İstanbul iline bağlı Fatih ilçesinin Fener semtinde bulunan ve Fener Rum Patrikhanesi’ne ev sahipliği yapan kilise. Patrikhane 1602 yılında bugünkü binasına taşınmış ve 1800 yılında yapılan restorasyonlar ile şimdiki görünümüne kavuşmuş. Patrikhane içinde kilise ve yine patrikliğe ait olan yerleşim alanları, bahçesinde yer alan ayazma ile bir kompleks. Patrikhane içinde kutsal hazineleri de görmek mümkün. Kilise içinde İsa Peygamber’in bağlandığına inanılan sütün parçası ve iki ustanın 40 yılda yaptığı söylenen ahşap ikona işleme.

Adres: Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Dr. Sadık Ahmet Cd. No:44, 34083 Fatih/İstanbul

Telefon: 0 212 531 96 70

 

Balat’ta nerede yemek yenir?

Henüz yorum yok

Yorumlar kapalı

%d blogcu bunu beğendi: